konkursy dodatkowe


Zawodom towarzyszą także dodatkowe występy zawodników latających z rampy na quadzie, czy skuterze śnieżnym. Podczas NIGHT of the JUMPs zawodnicy bili także rekordy świata. Wśród rekordzistów znajdują się: Massimo Bianconcini i Luc Ackermann. Massimo w 2012 roku w Turynie, przeskakując poprzeczkę ustawioną na wysokości 11,50 metra, pobił rekord skoku wzwyż na motocyklu. Natomiast Luc (wtedy 13-latek) w 2010 roku w Kolonii, został najmłodszym zawodnikiem, który wykonał salto w tył na motocyklu.

Maxxis Highest Air

Maxxis Highest Air czyli konkurs skoków wzwyż na motocyklu. Zawodnicy skaczą po kolei ustawioną wysokość. W przypadku zrzucenia poprzeczki zawodnik ma prawo powtórzyć skok. Druga zrzutka skutkuje eliminacją z konkursu. Wygrywa ten zawodnik, który jako jedyny przeskoczy najwyższą ustawioną wysokość.

Life Proof Race&Style

Konkurs będący połączeniem wyścigu supercross’owego z Freestyle Motocrossem. Zawodnicy ścigają się parami w systemie pucharowym. O awansie do kolejnej rundy decyduje łączna nota z czasu przejazdu oraz poziomu trudności i sposobu wykonania tricków. Wygrywa zawodnik, który wygra wszystkie pojedynki head to head począwszy od kwalifikacji aż do finału.

Life Proof Best Whip

Konkurs na największe wychylenie motocykla w locie. Można śmiało powiedzieć, że Whip jest najstarszym trickiem w FMX. Był to pierwszy pokazowy skok, który wyewoluował z czystego, motocrossowego ścigania się. Nadal jednak jest jednym z najbardziej stylowych tricków.

MAXXIS HIGHEST AIR

Począwszy od 2012 roku konkurs Maxxis Highest Air otrzymał swoją własną klasyfikację generalną. Rok później zawody te zyskały status Mistrzostw w skoku wzwyż na motocyklu. Podczas każdej rundy NIGHT of the JUMPs rywalizacja o to kto przeskoczy wyżej jest bardzo zacięta. Za każde zwycięstwo zawodnik otrzymuje pięć punktów, za drugie miejsce trzy, a za trzecie jeden. Aż do ubiegłego roku równych sobie nie miał Massimo Bianconcini, który jest ekspertem w skokach wzwyż. W 2012 roku w Turynie pokonał wysokość 11,50 metra i tym samym pobił rekord świata w skoku wzwyż. Od tego czasu Massimo jest regularnie zapraszany do rywalizacji w tej dyscyplinie podczas X Games. Jego pojedynki z Jose Mirallesem podczas NIGHT of the JUMPs są bardzo widowiskowe, ponieważ zawodnicy walczą zawzięcie o każdą wysokość. Podczas ostatniej rundy 2015 roku, do której obaj podchodzili z identyczną ilością punktów, Hiszpanowi wreszcie udało się przełamać dominację Bianconciniego i zdobyć upragniony tytuł. W 2016 roku Włoch jednak odzyskał fotel lidera i pozostaje póki co rekordzistą z trzema tytułami na koncie.

Podczas rywalizacji w Maxxis Highest Air zawodnicy niejednokrotnie ustanawiali rekordy świata. Do najbardziej spektakularnych należą:
Massimo Bianconcini – 11,50 metra (2012 rok w Turynie)
Alastair Sayer – 11,00 metrów (2010 rok w Ostrawie).

Klasyfikacja generalna 2016
1. Massimo Bianconcini 49 punktów
2. Jose Miralles 24 punkty
3. Luc Ackermann 10 punktów

Klasyfikacja generalna 2015
1. Jose Miralles 44 punkty
2. Massimo Bianconcini 42 punkty
3. Maikel Melero 7 punktów

Klasyfikacja generalna 2014
1. Massimo Bianconcini 36 punktów
2. Jose Miralles 34 punkty
3. Luc Ackermann 11 punktów

Klasyfikacja generalna 2013
1. Massimo Bianconcini 28 punktów
2. Kai Haase 19 punktów
3. Jose Miralles 16 punktów