DIVERSE NIGHT of the JUMPs


O SERII

DIVERSE NIGHT of the JUMPs jest najstarszą międzynarodową serią Freestyle Motocrossu na świecie. To unikalna mieszanka wydarzenia sportowego na najwyższym poziomie (Mistrzostwa Świata FIM, Mistrzostwa Europy) z klasycznymi elementami show takimi jak efekty pirotechniczne i świetlne.

Od 2001 roku ponad 3 miliony widzów na czterech kontynentach obejrzało zmagania zawodników, podczas ponad 300 edycji DIVERSE NIGHT of the JUMPs. Od 2006 roku imprezy rozgrywane są pod szyldem Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie FIM.

DIVERSE NIGHT of the JUMPs buduje i trzyma napięcie, elektryzując publiczność od początku do końca eventu. Niesamowite umiejętności zawodników i zapierające dech w piersiach loty na wysokości 3 piętra w wykonaniu największych gwiazd tej dyscypliny na świecie.

Mistrzowie Świata FMX FIM

2006 – Mat Rebeaud (Szwajcaria)
2007 – Ailo Gaup (Norwegia)
2008 – Remi Bizouard (Francja)
2009 – Remi Bizouard (Francja)
2010 – Libor Podmol (Czechy)
2011 – Javier Villegas (Chile)
2012 – Remi Bizouard (Francja)
2013 – David Rinaldo (Francja)
2014 – Maikel Melero (Hiszpania)
2015 – Maikel Melero (Hiszpania)
2016 – Maikel Melero (Hiszpania)
2017 – Maikel Melero (Hiszpania)

MISTRZOSTWA ŚWIATA FMX W POLSCE


Widzowie, którzy wybrali się w listopadzie 2006 roku do katowickiego Spodka, po raz pierwszy mogli zobaczyć zawodników światowej klasy walczących o punkty w Mistrzostwach Świata FMX. W ramach Diverse NIGHT of the JUMPs rozegrano dwie finałowe rundy MŚ, które pozwoliły ustalić końcową klasyfikację. Mimo kontuzji i obserwowania zmagań innych zawodników z trybun, nic nie mogło już przeszkodzić Matowi Rebeaud w zdobyciu pierwszego tytułu mistrzowskiego w historii Freestyle Motocrossu. Po dwóch, wygranych w Katowicach, rundach wicemistrzem świata został Libor Podmol, a Polak – Bartek Ogłaza dwukrotnie triumfował w konkursie na najwyższy skok motocyklem.

Rok później zawodnicy, również na zaproszenie Diverse, ponownie odwiedzili stolicę Górnego Śląska. Tym razem publiczność mogła oglądać każdego wieczora różnych zwycięzców: Andre Villa wygrał w pierwszy dzień, a Fredrik Johansson w drugi. Dodatkowo startował także Ailo Gaup, który tytuł mistrzowski, podobnie jak Mat rok wcześniej, miał już zagwarantowany. Można powiedzieć, że w 2007 roku rywalizację w Spodku zdominowali Skandynawowie.

Od czasu rozgrywek w Katowicach do momentu, kiedy NIGHT of the JUMPs powróciło do Polski w 2011 roku minęły cztery lata. ERGO ARENA Gdańsk/Sopot stworzyła dużo bardziej komfortowe warunki rozgrywania tej jednej z najniebezpieczniejszych dyscyplin na świecie, niż legendarny, ale „ciasny” Spodek. Wzorem dwóch pierwszych edycji zawody rozgrywano przez dwa dni. Tym razem równych sobie nie miał Remi Bizouard, który dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Zacięta rywalizacja jaka toczyła się przez cały sezon 2011 pomiędzy Francuzem, a Javierem Villegasem (Chile), sprawiła, że nowego Mistrza Świata nie poznaliśmy w Polsce, ale dopiero podczas finałowej rundy w Bułgarii. Polskę w ERGO ARENIE reprezentowało aż dwóch zawodników, wyłonionych z cyklu Mistrzostw Polski FMX SKILLZ UP: Michał Daciuk oraz Artur Puzio.

W marcu 2013, ponownie w ERGO ARENIE rozegrano tylko jedną rundę, co jednak nie ujęło wydarzeniu ani sportowych emocji, ani nie wpłynęło na poziom rozgrywek. Rywalizację wygrał aktualny lider klasyfikacji generalnej MŚ – David Rinaldo zostawiając w przegranym polu trzykrotnego Mistrza Świata Remi’ego Bizouarda oraz niemniej utytułowanego Libora Podmola. Poza konkursem głównym oraz konkursami tradycyjnie już rozgrywanymi przy okazji Mistrzostw Świata widzowie, którzy wybrali się do ERGO ARENY mogli zobaczyć Iwonę Guzowską w dość niecodziennej roli. Iwona, która kojarzyć się może z bokserskim ringiem lub salą sejmową, tym razem wspólnie z Petrem Pilatem podjęła się, z pełnym sukcesem, wykręcenia Tandem Backflipa.

22 marca 2014 roku Mistrzostwa Świata FMX były wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ po przerwie odbyły się ponownie pod egidą Diverse, marki która jako pierwsza przedstawiła polskiej publiczności imprezę tak wysokiej rangi dziesięć lat temu w katowickim Spodku. Zwycięzcą został Libor Podmol, podobnie jak w 2006 roku, kiedy to Mistrzostwa Świata FMX – Diverse NIGHT of the JUMPs po raz pierwszy gościły w Polsce. Czech pokonał swoim fantastycznym przejazdem lidera klasyfikacji generalnej Maikela Melero oraz Australijczyka Roba Adelberga. Polskę reprezentowali Marcin Łukaszczyk i Artur Puzio.

W 2015 i 2016 roku w sumie ponad 50 tysięcy widzów obejrzało na żywo zmagania najlepszych zawodników Freestyle Motocrossu walczących o tytuł Mistrza Świata podczas pięciu rund. TAURON Arena Kraków i ERGO ARENA Gdańsk/Sopot zostały wyprzedane już przed zawodami, a kibice byli świadkami wydarzeń na najwyższym poziomie sportowym. To dowód, że Polacy pokochali szalone ewolucje wykonywane na wysokości niemal trzeciego piętra.

W marcu 2017 roku po raz pierwszy w historii najlepsi motocykliści startujący w Mistrzostwach Świata we Freestyle Motocrossie oraz mocna reprezentacja zawodników MTB walczących o punkty w Pucharze Świata FMB World Tour połączyli swoje siły pod egidą Diverse NIGHT of the JUMPs.
Światowa czołówka FMX mocno walczyła o wejście do finału, trzeci rok z rzędu porywając polską publiczność. Zawodnicy zaprezentowali swoje najlepsze tricki, a jedyny Polak – Marcin Łukaszczyk zachwycił kombinacjami Backflipa. Na podium stanęli: Maikel Melero, David Rinaldo i faworyt widzów, mocno przez nich dopingowany – Luc Ackermann.
Absolutną nowością podczas Diverse NIGHT of the JUMPs było rozegranie zawodów Pucharu Świata – FMB World Tour. Rowerowy freestyle wzbudził wiele emocji i zaaplikował kibicom dawkę niesamowitych wrażeń.
Zawodnicy wykonywali tricki jakich widzowie DNOTJ jeszcze nie widzieli: podwójne Backflipy, Frontflipy, 360-tki Barspin oraz Backflipy Tailwhip. Pojawiły się też próby wykręcenia 720-tki Cork Unturndown, Twistera oraz Cashrolla. Każda ewolucja nagradzana była mocnym aplauzem, zwłaszcza jeśli jej autorem był Polak. W konkursie zobaczyliśmy kilku naszych reprezentantów w tym między innymi: Marka Łebka i oczywiście najbardziej utytułowanego zawodnika MTB w Polsce – Szymona „Szamana” Godźka. Szaman postawił na połączenie dwóch dyscyplin i na drugiej przeszkodzie wykręcił inspirowanego FMX’em idealnego Cliffhanger Flipa. Werdykt sędziów nie pozostawił wątpliwości – Szymon Godziek został pierwszym w historii zwycięzcą zawodów Pucharu Świata FMB World Tour rozgrywanych podczas Diverse NIGHT of the JUMPs.
O dodatkową dawkę emocji zadbał Patryk Siekaj, który po raz pierwszy w południowej Polsce wykonał Backflipa quadem. Widzowie nagrodzili najmłodszego na świecie zawodnika wykonującego tę ewolucję mocnym aplauzem.

Historia kolejnej, czwartej odsłony Mistrzostw Świata FMX – Diverse NIGHT of the JUMPs w Małopolsce właśnie się tworzy.
Poza konkursem głównym zawodnicy FMX będą próbowali pobić rekord świata w skoku wzwyż na motocyklu podczas Maxxis Highest Air, a także pokażą, który z nich potrafi najmocniej „wyłamać” motocykl w locie w konkurencji Best Whip,
Po raz drugi podczas DNOTJ rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata na rowerach MTB – FMB World Tour. Podobnie jak w 2017 na liście startowej nie zabraknie Polaków, którzy zaprezentują najbardziej szalone ewolucje. Riderzy już w zeszłym roku udowodnili, że podwójne Backflipy, czy Frontflipy to dla nich żaden problem.
Ekstremalnych wrażeń dopełni, pierwszy w historii Diverse NIGHT of the JUMPs w Krakowie, pokaz freestyle’u na skuterze śnieżnym. Nie będziemy zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale powiemy tylko tyle, że nie zawsze skuter będzie latać płozami na dół. Bądźcie 24 marca razem z nami w TAURON Arenie Kraków, aby dopingować najlepszych zawodników na motocyklach i rowerach oraz przeżyć wyjątkowe emocje. Tego nie można przegapić!

PODSTAWOWE POJĘCIA I SĘDZIOWANIE

DIVERSE NIGHT of the JUMPs rządzi się zawsze tymi samymi zasadami. Zawody Freestyle są najważniejsze, niezależnie od tego, czy zawodnicy walczą akurat w Mistrzostwach Świata, czy Mistrzostwach Europy. Około 3-godzinny program wydarzenia obejmuje także, w zależności od rozmiarów hali, konkurs na najlepszy Whip lub konkurs Race&Style oraz konkurs Highest Air.

Freestyle – konkurs główny. W kwalifikacjach startuje 12 zawodników. Każdy z nich ma 60 sekund na wykonanie określonej przez sędziów liczby skoków oraz po tym czasie ostatniego podwójnie punktowanego skoku. Zawodnicy są oceniani za różnorodność tricków, sposób ich wykonania oraz płynność przejazdu. Najlepsza szóstka wchodzi do rozgrywki finałowej. Zawodnicy startują w odwróconym porządku zaczynając od zawodnika, który był szósty w kwalifikacjach. W finale mają oni 90 sekund na wykonanie wskazanej liczby tricków plus ostatni podwójnie punktowany. Kryteria oceny są takie same jak w pierwszej rundzie. Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów i jako ostatni zostanie wskazany do zajęcia miejsca na hot seat.

Sędziowanie – pięciu sędziów ocenia każdy wykonywany przez zawodnika trick. Po zakończeniu przejazdu dolicza punkty za użycie toru (wykorzystanie różnych ramp i dystansów) oraz ogólne wrażenie. Dwie ostatnie kategorie stanowią maksymalnie 30% końcowego wyniku. Każdy trick może otrzymać notę od 0 do 10 punktów. Z pięciu not sędziowskich odrzucana jest najwyższa i najniższa, a pozostałe trzy są sumowane i stanowią końcowy wynik zawodnika.

Double Up – ostatni skok przejazdu, nie wchodzący w skład regulaminowego czasu, podwójnie punktowany przez sędziów.

Hot seat – inaczej gorący fotel. Jest nieodłącznym elementem finałów. Miejsce na nim zajmuje zawodnik sklasyfikowany przez jurorów wyżej niż jego poprzednik. Zawodnik, który jako ostatni siada na gorącym fotelu wygrywa zawody.

Pit Party – w czasie Pit party publiczność może wejść do parku maszyn, zobaczyć motocykle zawodników i spotkać się z samymi riderami „oko w oko”.